Vodní elektrárna Dlouhé Stráně

Když v roce 2005 Češi hlasovali o největším divu Česka, s přehledem vyhrála stavba vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně. Unikátní řešení celé stavby, kdy je technické zázemí elektrárny ukryto uvnitř hory a hladiny dvou přečerpávacích nádrží dělí 510 výškových metrů, každoročně fascinuje desetitisíce turistů. Elektrárna je nejnavštěvovanější turistický cíl v Jeseníkách a paradoxně se tato stavba stala i jedním ze symbolů Chráněné krajinné oblasti Jeseníky.

Jak dlouho a jak těžce?... aneb časová a fyzická náročnost výletu

Výlet k elektrárně Dlouhé Stráně není záležitost jedné nebo dvou hodin. Samotná cesta autem z Malé Moravy do Koutů nad Desnou, odkud začínají prohlídky, trvá něco k hodince. Z Koutů je to přímo k horní nádrži ještě zhruba 12 kilometrů po asfaltové silnici. Sem už vás ale autem nepustí. Buď musíte kopec vyšlápnout po svých, nebo využít dopravu, kterou zajišťuje správa elektrárny – pak není problém vzít nahoru i malé děti.
Při rozhodování, jestli sem vyrazíte, vám možná pomůže informace, že celá exkurze trvá skoro 2,5 hodiny – je na zváženou, jestli mrňata udrží tak dlouho pozornost a nezačnou se nudit.

Kudy k cíli?  

Výlet na Dlouhé Stráně jen po svých nezvládnete – proto se autem vydejte do Šumperka a odtud po silnici I/44 směrem na Jeseník směrovky už vás navedou do obce Kouty nad Desnou, kde všechny prohlídky elektrárny startují. Exkurze začínají přímo u budovy Helia Sport a po pravé straně silnice je tady větší odstavné parkoviště. Od hladiny horní nádrže vás teď dělí asi 12 kilometrů po silnici – pokud si zaplatíte exkurzi, správá elektrárny vás tam vyveze autobusem.

Zajímavosti, rady a praktické informace na cestu 

První návrhy na stavbu vodní elektrárny v této lokalitě se objevily už v roce 1978, stavba byla nicméně dokončena a uvedena do provozu až o téměř 20 let později – v roce 1996. Zpočátku se nesetkala u veřejnosti s nadšením, kritici energetikům vyčítali umístění do chráněné krajinné oblasti, ale už v roce 2005 se stala největším divem Česka.
Elektrárna funguje na jednoduchém principu. V době, kdy je v síti přebytek energie, se voda přečerpává z dolní nádrže do horní a v okamžiku, kdy je potřeba energetické síti pomoci, voda z horní nádrže padá soustavou tunelů na turbíny a vyrábí energii.
Voda je k turbínám vedena dvěma tunely o průměru 3?6 metru a délce 1,5 kilometru. Vůbec celá podzemní elektrárna je vestavěna do vnitřku hory, jednotlivé ohromné prostory jsou propojeny tunely v celkové délce 8,5 kilometru. Část z nich si projdou návštěvníci v rámci exkurzí, které tu probíhají.
Dlouhé Stráně jsou nejvýkonnější vodní elektrárna v Česku – krátké jsou na ně i všechny vodní elektrárny na Vltavské kaskádě. Horní nádrž leží „na špičce“ stejnojmenné hory – ta byla při stavbě o 3 metry zmenšena a její původní výšku připomíná mohyla na břehu. Navíc jen málokdo ví, že je provoz celé elektrárny řízený na dálku z Prahy. 
Protože je nádrž nejnavštěvovanějším bodem v Jeseníkách, je lepší si exkurzi telefonicky rezervovat (602/322 244). Vstupné je 40 korun pro dospělé, 25 korun pro děti, seniory a studenty. K ceně je nutné ale ještě případně přičíst i dopravné autobusem k horní nádrži – to činí 50 korun za dospělého a 35 korun za dítě.  

Kontaktujte nás

Telefon:
Jméno a příjmění:
Zpráva:

Tipy na výlet - zobrazit všechny tipy na výlet

Rozhledna Klepý

Jaké to je koukat do krajiny ze „Střechy Evropy“? Moc pěkné, zvlášť když můžete vystoupat ještě o kousek výš – na dřevěnou rozhlednu, která zdejší krajině sluší. A s označením „Střecha Evropy“ si opravdu neděláme legraci – vždyť vrch Klepý je evropským rozvodím – střechou, ze které stéká voda do tří různých moří...

více
Mala Morava
Pohádkový kraj u pramenů Moravy
Telefon: 603 452 291    GPS: 50°4'28.117"N, 16°51'37.805"E