Na Králický Sněžník za pramenem Moravy

Králický Sněžník je nejvyšší vrchol a zároveň hlavní dominanta celé oblasti. Za dobrého počasí z něj můžete vidět jak nejvyšší horu Moravy – Praděd, tak nejvyšší vrchol Čech – Sněžku. Túru panensky čistou přírodou můžete spojit se sběrem hub a borůvek a ukončit těsně pod vrcholem – u sochy slůněte, která je symbolem Králického Sněžníku, a pramene řeky Moravy. Výšlap na „střechu Evropy“ je cesta skrze zemi sněhu, ledu a ticha.

Jak dlouho a jak těžce?... časová a fyzická náročnost výletu

Masiv Králického Sněžníku se tyčí jen pár kilometrů od obce Malá Morava, tudíž téměř odpadá zdlouhavé cestování autem. I přesto se ale vyplatí vyhradit si na výstup celý den.

Náročnost se odvíjí od toho, jakou trasu si vyberete. Cesty na vrchol jsou ale udržované a nezřídka i asfaltové, tudíž by neměl být problém zvládnout je i s menšími dětmi.

Kudy k cíli?

Pro výstup na vrcholek Králického Sněžníku se nabízí několik variant. Některé z nich vám tu nabízíme:

  1. Jednou z možných cest na vrchol je výborně značená naučná stezka, jejíž začátek je na parkovišti v severní části obce Dolní Morava (Z Malé Moravy sem můžete dojít pěšky, nebo přijet autem). Stezka vede až těsně pod vrchol Králického Sněžníku – po 15 zastaveních končí u chaty Návrší. Pokud se po ní vydáte, pak vězte, že našlapete 14 kilometrů a překonáte převýšení 685 metrů.
  2. K vrcholu se můžete vydat i z obce Horní Morava – ideálně přes Horní Lipku. K vrcholu odtud vede červená turistická stezka. Cesta vede lesem a je asfaltová s jen mírným stoupáním.
  3. Další variantou výstupu je zdolat Králický Sněžník z polské strany. Z Horní Moravy vystoupáte na Klepý (Trojmorski vrch) a po vrcholové cestě dojdete na Malý Sněžník. Odtud pak po polské straně dorazíte až na nejvyšší vrchol celého masivu ve nadmořské výšce 1424 metrů.

Zajímavosti, praktické rady a informace na cestu 

Na vrcholu Králického Sněžníku dříve stála kamenná rozhledna – dnes ji připomíná už jen hromada kamení. Od loňska ji nahradila nová dřevěná stavba. Kruhový výhled ze Sněžníku by byl unikátní i bez ní  – Krkonoše, polské Soví hory, Orlické hory, Jeseníky…  Za pěkného počasí je vidět skutečně daleko.

Cestou nevynechejte návštěvu pramene řeky Moravy, torza Lichtensteinovi chaty a  sochy slůněte, které ke Králickému Sněžníku neodmyslitelně patří. Vrchol Sněžníku pak protíná česko-polská státní hranice.

Cesta na vrchol vede nezničenou panenskou přírodou Národní přírodní rezervace a můžete během ní obdivovat unikátní druhy rostlin i živočichů. Žije tu i pták chřástal.

Králickému Sněžníku se pro jeho polohu na hranici tří evropských úmoří občas přezdívá „střecha Evropy“  a výšlap na ni je pro milovníky přírody a turistiky zážitek, na který se nezapomíná.

 

Kontaktujte nás

Telefon:
Jméno a příjmění:
Zpráva:

Tipy na výlet - zobrazit všechny tipy na výlet

Rozhledna Klepý

Jaké to je koukat do krajiny ze „Střechy Evropy“? Moc pěkné, zvlášť když můžete vystoupat ještě o kousek výš – na dřevěnou rozhlednu, která zdejší krajině sluší. A s označením „Střecha Evropy“ si opravdu neděláme legraci – vždyť vrch Klepý je evropským rozvodím – střechou, ze které stéká voda do tří různých moří...

více
Mala Morava
Pohádkový kraj u pramenů Moravy
Telefon: 603 452 291    GPS: 50°4'28.117"N, 16°51'37.805"E