Rozhledna Klepý

Rozhledna na vrcholu byla dokončená v roce 2010 a stala se nedílnou součástí krajiny

Jaké to je koukat do krajiny ze „Střechy Evropy“? Moc pěkné, zvlášť když můžete vystoupat ještě o kousek výš – na dřevěnou rozhlednu, která zdejší krajině sluší. A s označením „Střecha Evropy“ si opravdu neděláme legraci – vždyť vrch Klepý je evropským rozvodím – střechou, ze které stéká voda do tří různých moří...

Jak dlouho a jak těžce?

Z autobusové zastávky Dolní Morava je to po svých a po značených turistických stezkách asi pět kilometrů chůze – s tím, že zhruba první dvě třetiny trasy se stoupá a poslední třetina se jde po hřebeni. Stejná vzdálenost vás pak čeká na zpáteční cestě. Na výlet volnou chůzí na rozhlednu Klepý je tak dobré si vyhradit minimálně čtyři hodinky.

Kudy na rozhlednu Klepý

Nejsnáze se k rozhledně dostanete od konečné zastávky autobusu v Dolní Moravě, která je poblíž Malé Moravy. Vystoupejte k restauraci Na Rozcestí, pak se dejte vlevo přes mostek a pak už jen stoupejte po modré ke státní hranici. Podél hraničních patníků dojdete až na vrchol.

Pokud bychom použili značení na rozcestnících, pak stoupejte v tomto směru: Dolní Morava, bus, konečná; Dolní Morava bus; Pod Klepáčem; Pod Sršňovkou; Horní Morava CZ/PL.

Mimo to existuje i druhá červená trasa – značení na rozcestnících: Králíky, nám.; Prostřední Lipka žst.; Roudný; Heřmanice U křížku; Pod Klepáčem; Pod Sršňovkou; Horní Morava CZ/PL.

Zajímavosti

Rozhledna, která stojí na vrcholu Klepý, je turistům k dispozici od jara roku 2010, kdy byla finálně dokončena a zároveň slavnostně otevřena. Přístupná je celoročně a vstup je volný. Jediné, co musíte zdolat, jsou schody, po kterých vystoupáte až na vyhlídkovou plošinu ve výšce zhruba pětadvaceti metrů.

Kamenná pole, která při došlápnutí vydávají klapavý zvuk – odtud název Klepý

Mimochodem – rozhledna neslouží jen jako vyhlídka, ale i jako místo pro protipožární hlídky – vždyť odkud by bylo lépe vidět do krajiny než z vrcholu Klepý, který se tyčí v nadmořské výšce 1145 metrů nad mořem.

Klepý se v některých materiálech objevuje i pod názvem „Klepáč“ – význam je v obou případech nicméně téměř stejný. Vrch dostal svůj název podle ohromných kamenných polí, která jsou těsně pod vrcholem. Kameny na těchto polích jsou v neustálém pomalém pohybu a při došlápnutí vydávají charakteristický klapavý zvuk – odtud tedy název Klepý, případně Klepáč.

Sjezdovky v Dolní Moravě – po vlastní ose je to zhruba pět kilometrů

Klepý je evropským rozvodím a občas se mu proto přezdívá i Střecha Evropy. Vody z jeho svahů odtékají do tří moří, což je evropský unikát. Pokud voda spadne na jihovýchodní svah, pak pravděpodobně skončí v některém z vodních toků, které tečou do Moravy, následně do Dunaje a ve finále tedy do Černého moře.

Voda z jihozápadních svahů se prostřednictvím menších toků nakonec dostane do Labe a tedy do Severního moře. A voda ze severozápadních svahů končí v povodí Odry a nakonec tedy v Baltském moři.

Tip!

Na vrcholu není žádný kiosek ani bufet, proto se vybavte dostatečně velkou svačinou, případně se občerstvěte ještě v chatě Na Rozcestí, ve které funguje restaurace.

Kontaktujte nás

Telefon:
Jméno a příjmění:
Zpráva:

Tipy na výlet - zobrazit všechny tipy na výlet

Hora Matky boží a Svaté schody

Jeden a půl kilometru od Králík na Hoře Matky boží stojí jedno z nejdůležitějších poutních míst v České republice. Ke stejnojmennému klášteru a souboru církevních památek vede prudká cesta více než 300 let starou lipovou alejí. Po náročném výšlapu si můžete odpočinout při prohlídce kostela z 18. století nebo jen tak shlížet na kraj pod vámi a kochat se krajinou na pomezí Hanušovické vrchoviny a Kladska. více

Mala Morava
Pohádkový kraj u pramenů Moravy
Telefon: 603 452 291    GPS: 50°4'28.117"N, 16°51'37.805"E