Králická pevností oblast

Symbol vlastenectví a zároveň hrozby ze strany Německa 30. let – to jsou pozůstatky mohutných bojových objektů v okolí Králíků, Hanušovic a Starého Města. V lesním terénu jsou tady rozesety dělostřelecké tvrze, desítky metrů pod zemí ohromné sály, které spojují dlouhé chodby. Tvrze Hůrka a Bouda jsou dnes přístupné veřejnosti a návštěvníci můžou na vlastní oči spatřit třeba podzemní úzkokolejku i s lokomotivou a vagóny nebo funkční svislý výtah.

Jak dlouho a jak těžce? … aneb časová a fyzická náročnost

Výlet k jedné nebo k oběma dělostřeleckým tvrzím zvládnete během odpoledne. Vzdálenější Bouda leží zhruba 10 kilometrů od obce Malá Morava, Hůrka pak jen zhruba 4 kilometry a výlet se proto dá zvládnout po svých. Cesta k tvrzím vede lesním terénem – přizpůsobte tomu oblečení a obuv.

Kudy k cíli?

K dělostřelecké tvrzi Bouda vedou značené turistické stezky z okolních obcí – Těchotína, Mladkova a Jablonného nad Orlicí. Nejkratčí cesta je pak od parkoviště u rozhledny na Suchém vrchu. 
K tvrzi Hůrka se nejsnadněji dostanete z města Králíky. Z jejich severního okraje trvá cesta až ke vstupu asi 15 minut. Cesta k Hůrce je značena i od silnice mezi Hanušovicemi a Králíky, na označeném parkovišti necháte auto a zbytek cesty lesem už musíte po svých.

Zajímavosti, praktické rady a informace na cestu

Impozantní pilíře československého opevnění, jejichž zbytky dnes v této oblasti navštěvují turisté, vznikly v letech 1935 až 1938 jako obrana před agresivní a útočnou politikou Německa. Pod lesy v okolí Králíků a Hanušovic jsou stovky metrů chodeb, které spojují obrovské sály.
Nejlépe dochovanou stavbou svého druhu v České republice je pak dělostřelecká tvrz Bouda. Tvoří ji pět podzemních objektů, které jsou propojeny labyrintem chodeb v celkové délce 1,5 km.Bouda je přístupná veřejnosti a probíhají zde pravidelné prohlídky. Během nich je ke spatření třeba pancéřový pěchotní zvon nebo pevnostní kanón. Zážitkem je už ale jen samotný pobyt hluboko pod zemí. 
Od května do září tady mají otevřeno každý den a 75 minut trvající prohlídky začínají v 11, 13 a 15 hodin. V říjnu vás do objektu pustí jen o sobotách, nedělích a svátcích, zbytek roku je zavřený.
Dělostřelecká tvrz Hůrka byla 50 let nepřístupná a sloužila jako sklad vojenského materiálu. Což byla škoda, protože v pěti podzemních srubech 1750 metrech chodeb je mimo jiné ukryta i úzkokolejná trať s lokomotivou a vagony. Otevřeno tady mají celý rok kromě pondělků a prohlídky probíhají každou celou hodinu kromě poledne od 10 do 16 hodin.
Výlet za českou předválečnou historií můžete spojit ještě s návštěvou Vojenského muzea ve Starém Městě, kde se o systému pohraničního opevnění dozvíte další informace. Muzeum je umístěno do areálu bývalých vojenských kasáren a pozor – jeho provozní dba je značně omezená – otevřeno mají jen o sobotách, nedělích a svátcích. Po telefonu (732/530 774) ale není problém domluvit si prohlídku i na jiný termín.

Kontaktujte nás

Telefon:
Jméno a příjmění:
Zpráva:

Tipy na výlet - zobrazit všechny tipy na výlet

Ski areál Kouty – nejlepší lyžovačka na Moravě

Ski areál kouty je nejnovější a zároveň i nejmodernější lyžařský areál na Moravě. Slavnostní otevření ski areálu proběhlo 18. prosince 2010 a byla to událost pro všechny milovníky lyží a snowboardu.

více
Mala Morava
Pohádkový kraj u pramenů Moravy
Telefon: 603 452 291    GPS: 50°4'28.117"N, 16°51'37.805"E