Velké Losiny

Největšími taháky Velkých Losin jsou renesanční zámek, ruční papírna, termální lázně a samozřejmě i tajemná pověst města, která zažilo hrůzu čarodějnických procesů na sklonku 17. století. Tohle všechno dělá z Velkých Losin nejnavštěvovanější město celého Jesenického regionu, kam vyrážejí tisíce a tisíce návštěvníků.

Jak dlouho a jak těžce?

Vzhledem  k tomu, že k poznávání je toho ve Velkých Losinách víc než dost, je lepší si na výlet vyčlenit celý den, nebo minimálně celé odpoledne. Autem jste ve Velkých Losinách za půl hodinky.

Kudy k cíly?

Nejkratší a zároveň i nejrychlejší cesta je přes Hanušovice. Nemůžete se ztratit. Vydáte se po silnici, která spojuje Hanušovice a Králíky a z Hanušovic pokračujete po silnici 369 až do Velkých Losin.

Zajímavosti, rady a praktické informace na cestu

Velké Losiny jsou úzce spjaté nejen s čarodějnickými procesy, ale i s rodem Žerotínů. Ti se zasloužili o současnou podobu městečka, kde k hlavním dominantám patří renesanční zámek. Právě z něj řídil Jindřich Oblig z Edelstadtu v letech 1678 až 1689 čarodějnické procesy, kterým jen ve velkolosinském panství padlo za oběť 56 lidí.
Jednou z prvních obětí byla i manželka majitele zdejší papírny – což je další cíl, který tady můžete navštívit. Papírna vznikla už na konci 16. století, ale papír vyrábí dodnes – a to i stejnými postupy jako tehdy. Právě proto byla nedávno papírna zařazená na seznam Národních kulturních památek. Zdejší obchůdek nabízí ruční papír a nejrůznější dárkové sady, včetně husích brků a kalamářů s inkoustem, i k prodeji.
V parných dnech zase přijde vhod místní venkovní termální koupaliště. Označit výlet na něj jako výlet za zdravím není nadsázka ani v nejmenším. Sirná voda prý výborně pomáhá při dýchacích, pohybových a kožních nemocech.
Všechny hlavní dominanty Velkých Losin můžete poznat z „Lázeňského expresu“. Takové označení pro menší výletní vláček je sice trochu nadsazené, ale jízda  něm je zážitek hlavně pro malé děti.

Kontaktujte nás

Telefon:
Jméno a příjmění:
Zpráva:

Tipy na výlet - zobrazit všechny tipy na výlet

Ski areál Kouty – nejlepší lyžovačka na Moravě

Ski areál kouty je nejnovější a zároveň i nejmodernější lyžařský areál na Moravě. Slavnostní otevření ski areálu proběhlo 18. prosince 2010 a byla to událost pro všechny milovníky lyží a snowboardu.

více
Mala Morava
Pohádkový kraj u pramenů Moravy
Telefon: 603 452 291    GPS: 50°4'28.117"N, 16°51'37.805"E