Obec Malá Morava

Obec Malá Morava leží na pomezí Moravy a Čech vklíněná mezi masivy Hrubého Lesa, Kralického Sněžníku a Hanušovické vrchoviny. Jihovýchodním směrem leží Šumperk, pokud se vydáte na severovýchod, narazíte na Jeseník.

Poprvé se o obci Malá Morava, která leží v nadmořské výšce 585 metrů, historie zmiňuje v roce 1350. Podobu, v jaké je známa dnes, ale Malá Morava získala až spojením s menšími vesničkami a osadami v okolí – Podlesí, Vojtíškov, Vysoká, Křivá voda, Vlaské, Vysoký Potok, Zlatý Potok a Sklené byly dříve samostatnými obcemi a osadami. Dnes ale tvoří dohromady jeden správní celek v podhůří Jeseníků a téměř na dohled Rychlebským a Orlickým horám.

Malá Morava – relax bez ohledu na roční období

Náměstí v obci Malá Morava s bývalou radnicí

Na první pohled může Malá Morava působit odlehle - vždyť v obci dnes žije všehovšudy jen necelých šest set obyvatel - ale výhodná poloha mezi Hrubým Lesem a Králickým Sněžníkem, blízkost prověřených turistických cílů jako je Praděd, pramen Moravy nebo unikátní přečerpávací nádrž Dlouhé Stráně, spolu s množstvím kvalitních tras v zimě pro běžky a v létě pro pěší, či cykloturistiku, dělají z obce Malá Morava ideální místo, kam vyrazit na rekreaci bez ohledu na roční období.

Může být výchozím bodem pro letní túry, ale i místem, kam je možné se v zimě promrzlý vrátit po celodenním běžkařském výletě nebo odpoledni stráveném v některém z lyžařských areálů v okolí, třeba ve střediscích Dolní Morava nebo Staré Město pod Sněžníkem. I samotná Malá Morava může nabídnout několik zajímavých míst. V místní části Vysoká je kaple nejsvětější Trojice a památník Franze Schuberta připomínající, že právě tady se narodil otec slavného skladatele a že tedy i on má kořeny v podhůří Jeseníků.

Kam v Malé Moravě vyrazit?

V katastru Malé Moravy jsou pak další dvě kulturní památky. Raně barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie z roku 1689 a rokoková socha Panny Marie Immaculaty, která v obci stojí už od roku 1771. V místní části Sklené jsou zase pyšní na zdejší sklárnu, která vznikla už v roce 1437 a právem jí tak patří místo mezi nejstaršími sklárnami na našem území.

Nabízí se i kratší výlety k ekofarmám v okolí, k pstruží líhni nebo k pevnostem z období mobilizace rozesetých po okolí. Uhasit žízeň můžete v hospodě na návsi, dokoupit svačinu na výlety v jedné ze dvou smíšenek, které jsou přímo v obci. Malá Morava je příjemnou podhorskou rekreační obcí, což si uvědomuje v poslední době stále více lidí, a proto v některých místních částech vznikají chatařské osady a renovují se starší chalupy, což je i příklad našeho ubytování.

Kontaktujte nás

Telefon:
Jméno a příjmění:
Zpráva:

Tipy na výlet - zobrazit všechny tipy na výlet

Ski areál Kouty – nejlepší lyžovačka na Moravě

Ski areál kouty je nejnovější a zároveň i nejmodernější lyžařský areál na Moravě. Slavnostní otevření ski areálu proběhlo 18. prosince 2010 a byla to událost pro všechny milovníky lyží a snowboardu.

více
Mala Morava
Pohádkový kraj u pramenů Moravy
Telefon: 603 452 291    GPS: 50°4'28.117"N, 16°51'37.805"E