Hora Matky boží a Svaté schody

Jeden a půl kilometru od Králík na Hoře Matky boží stojí jedno z nejdůležitějších poutních míst v České republice. Ke stejnojmennému klášteru a souboru církevních památek vede prudká cesta více než 300 let starou lipovou alejí. Po náročném výšlapu si můžete odpočinout při prohlídce kostela z 18. století nebo jen tak shlížet na kraj pod vámi a kochat se krajinou na pomezí Hanušovické vrchoviny a Kladska.

Časová a fyzická náročnost

Z Podlesí dorazíte pod vrch s klášterem po 8 kilometrech chůze po turistických stezkách, které vedou přírodou. Pokud patříte k těm línějším, můžete až do Králík dojet autem. 
Jak moc potrápíte svojí fyzičku, opět záleží na tom, jakou vyberete cestu až na vrcholek kopce. Cesta lipkovou alejí je nejnáročnější, kopec je tady nejprudší a vyšlapaná stezka vede přímo po spádnici. S dětmi ale můžete vrcholek zdolat jinou cestou.

Kudy k cíli?

Teoreticky se autem můžete dostat až na úplný vrcholek. Cesta vedoucí z Dolní Hedeče je ale hodně úzká a klikatá a navíc – proč si neužít odpoledne na čerstvém vzduchu. Na Horu Matky boží vede pro pěší několik cest.
  1. Můžete vyrazit lipovou alejí z roku 1705 od okraje městečka Králíky. Cestou minete několik pěkných kapliček, na druhou stranu ale počítejte s opravdu prudkým stoupáním, při kterém se zapotíte.
  2. Příjemnější ale o trochu delší cesta vás čeká, když vyrazíte přímo z vesničky Dolní Hedeč po turistické značce údolím potoka. Trasa měří asi 2,5 kilometru, ale zvládnete ji i s dětmi, protože stoupání není tak prudké jako v předchozím případě.

Zajímavosti, rady a informace na cestu

Komplex staveb Hora Matky boží stojí na stejnojmenném vrcholku na hranici Kladské kotliny a Hanušovické vrchoviny už od počátku 18. století a dnes patří k nejvýznamnějším poutním místům u nás.
Možná vás při výletu sem překvapí poutníci, kteří zde po kolenou zdolávají takzvané Svaté schody – což je napodobenina schodiště hradu Antonia v Jeruzalémě. Prý po nich stoupal Kristus k soudnímu stolci.
V 50. letech zdejší klášter sloužil z popudu komunistické strany jako internační místo pro řeholníky, po revoluci ho vrátili zpět řádu Redemptoristů. Řeholníky tady ale už dnes nepotkáte. Poslední zmizeli v loňském roce.
Všechny objekty, včetně kostela, jsou volně přístupné, pokud ale chcete během návštěvy poslouchat výklad zasvěceného průvodce, musíte si návštěvu Hory Matky boží domluvit telefonicky předem (tel.č.: 465/631 178) . Komentované prohlídky s průvodcem zajišťuje externí agentura.

Kontaktujte nás

Telefon:
Jméno a příjmění:
Zpráva:

Tipy na výlet - zobrazit všechny tipy na výlet

Ski areál Kouty – nejlepší lyžovačka na Moravě

Ski areál kouty je nejnovější a zároveň i nejmodernější lyžařský areál na Moravě. Slavnostní otevření ski areálu proběhlo 18. prosince 2010 a byla to událost pro všechny milovníky lyží a snowboardu.

více
Mala Morava
Pohádkový kraj u pramenů Moravy
Telefon: 603 452 291    GPS: 50°4'28.117"N, 16°51'37.805"E