Orlické hory

Orlické hory patří mezi nejvýznamnější chráněné krajinné oblasti u nás

Orlické hory pokrývají rozsáhlou oblast v severovýchodních Čechách, místa, kde se střetává Česko s polským Kladskem. Název – Orlické hory – je odvozený od názvu řeky Orlice, která v nich pramení a zároveň tvoří v délce téměř 30 kilometrů státní hranici s Polskem.

Orlické hory – to jsou hluboké lesy, v mlžném oparu zahalené vrcholky a nejvyšší bod – Velká Deštná, která se nad Orlické hory tyčí do výšky 1115 metrů nad mořem. Celek Orlických hor je tvořený třemi částmi – nejvyšší a nejrozsáhlejší je Deštenská hornatina, která postupně přechází v nižší Mladkovskou vrchovinu. Jihovýchodní výspou Orlických hor pak je Bukovohorská hornatina postupně přecházející v pohoří Králický Sněžník.

Orlické hory jako chráněná oblast

Velkou devizou Orlických hor je bezesporu lidskou činností nepříliš zasažená příroda. Unikátní území jsou tu sdružena do Chráněné krajinné oblasti Orlické hory. Množství zajímavých míst ale nabízí i podhůří Orlických hor – ať už je to zámky Opočno nebo Nové Město nad Metují, zřícenina hradu Potštejn nebo hrad Litice.

Spolu s kvalitním ubytováním a příjemným poměrem kvalita versus cena se Orlické hory řadí v žebříčku oblíbenosti českých hor hodně vysoko. V letní sezóně do Orlických hor pravidelně o sobotách, nedělích a svátcích vyjíždějí cyklobusy i „cyklovlaky“. Kvalitní cyklostezky tak rozhodně nemají o vyznavače aktivního odpočinku nouzi.

Kontaktujte nás

Telefon:
Jméno a příjmění:
Zpráva:

Tipy na výlet - zobrazit všechny tipy na výlet

Bobová dráha u Slona v Dolní Moravě

Stačí si sednout, pohodlně se opřít a pak už jen pustit brzdu a nechat si vlasy česat větrem. V sportovním a relaxačním resortu v Dolní Moravě mají jednu z nejdelších bobových drah v Česku. A na rozdíl od jiných zařízení podobného typu funguje celoročně. Takže jízdou na ní můžete klidně zakončit celodenní lyžovačku.

více
Mala Morava
Pohádkový kraj u pramenů Moravy
Telefon: 603 452 291    GPS: 50°4'28.117"N, 16°51'37.805"E