Vojtíškov

Title #0

K obci Malá Morava je administrativně přidružený i Vojtíškov, který leží na jižním svahu Sviní hory. Dnes je Vojtíškov malá osada, ve které našlo svůj druhý domov v podobě chat a chalup velké množství rekreantů. Původně se o ní ale historické prameny zmiňují jako o německé farní vesničce.

Poprvé mohli lidé o vesnici Vojtíškov slyšet už v roce 1325 (je tedy nejstarší místní částí ze všech, které spadají do katastru obce Malá Morava). Rytíř Wustenhube tehdy daroval několik vesnic cisterciáckému klášteru v Kamenici – a mezi nimi byl i Vojtíškov. První (ještě stále ale dřevěnou) modlitebnu místní vystavěli v roce 1560. Dnes byste ji tu ale hledali marně, místo ní stojí ve Vojtíškově kostel Narození Panny Marie z let 1807-1809.

Milovníci kulturních památek budou asi zklamaní, není tu ani jedna, ale okolí může na oplátku nabídnout chladivou náruč horských luk a hlubokých lesů.

Kontaktujte nás

Telefon:
Jméno a příjmění:
Zpráva:

Tipy na výlet - zobrazit všechny tipy na výlet

Rozhledna Klepý

Jaké to je koukat do krajiny ze „Střechy Evropy“? Moc pěkné, zvlášť když můžete vystoupat ještě o kousek výš – na dřevěnou rozhlednu, která zdejší krajině sluší. A s označením „Střecha Evropy“ si opravdu neděláme legraci – vždyť vrch Klepý je evropským rozvodím – střechou, ze které stéká voda do tří různých moří...

více
Mala Morava
Pohádkový kraj u pramenů Moravy
Telefon: 603 452 291    GPS: 50°4'28.117"N, 16°51'37.805"E