Sklené

Od roku 1954 je součástí obce Malá Morava i místní část Sklené. Dříve bylo k nalezení i pod staršími názvy Sklená Ves nebo Sklenov. Kdo hádá, že název byl odvozený od výroby skla, je na správné cestě.

Sklené se totiž mohlo chlubit jednou nejstarších skláren na našem území. Historie se o ní zmiňuje už v roce 1437.Pro srovnání – sklárny v Harrachově vznikly až v roce 1712.

Sklené je malá horská víska ležící pod masívem Králického Sněžníku zhruba dva kilometry severovýchodně od části Malá Morava v nadmořské výšce 690 metrů nad mořem. I tady se projevil poválečný odsun německého obyvatelstva a dnes tvoří valnou část obyvatel rekreanti.

Pokud vyhledáváte historické a kulturní památky, Sklené pravděpodobně nebude váš šálek kávy, ale obec tento „nedostatek“ vynahrazuje krásnou přírodou v okolí, která láká jak k cyklovýletům, tak k pěším túrám třeba na Králický Sněžník.

Kontaktujte nás

Telefon:
Jméno a příjmění:
Zpráva:

Tipy na výlet - zobrazit všechny tipy na výlet

Hora Matky boží a Svaté schody

Jeden a půl kilometru od Králík na Hoře Matky boží stojí jedno z nejdůležitějších poutních míst v České republice. Ke stejnojmennému klášteru a souboru církevních památek vede prudká cesta více než 300 let starou lipovou alejí. Po náročném výšlapu si můžete odpočinout při prohlídce kostela z 18. století nebo jen tak shlížet na kraj pod vámi a kochat se krajinou na pomezí Hanušovické vrchoviny a Kladska. více

Mala Morava
Pohádkový kraj u pramenů Moravy
Telefon: 603 452 291    GPS: 50°4'28.117"N, 16°51'37.805"E