Podlesí

Kostelík a hřbitov v Podlesí

V Podlesí, které administrativně spadá pod obec Malá Morava, dnes stojí 54 domků a rekreačních chalup. Původní název osady zněl Krumperky – ten vznikl jako pokroucenina německého spojení „Krummer Berg“, což v překladu znamená „křivý kopec“. Jestli se předci na konci 16. století, kdy Podlesí vzniklo, inspirovali vzhledem vrchu Pohořelec, který se vypíná v jižní části katastru obce, dnes můžeme jen odhadovat. Současný název Podlesí získala obec až po druhé světové válce.

Dějiny Podlesí se začaly oficiálně psát až v roce 1598, kdy obec založil Bernard ze Žerotína. Už o 14 let později byla povýšena na městečko a obyvatelé Podlesí mohli využívat výhod, které jim tato výsada přinesla. Městečko, ze kterého dohlédnete až ke Králickému Sněžníku, se rozvíjelo i v dalších desetiletích. V Podlesí postupně vznikla škola, postavený byl i kostel sv. Máří Magdalény a mlýn. Rozíjel se obchod se lnem a řemeslná výroba nítěných knoflíků. Na sklonku 19. století mělo Podlesí téměř tisíc obyvatel a několik desítek chalup.

Dnešní podobu největší místní části obce Malá Morava výrazně ovlivnil konec 2. světové války a odsun německého obyvatelstva. V roce 1980 se Podlesí stálo jednou z osad přidružených pod Malou Moravu a při sčítání místních počet obyvatel nepřekročil stovku.

Dnes je součástí Podlesí i osada Křivá Voda a mezi nejčastější cíle těch, kteří sem při svých toulkách přírodou Jeseníků zavítají, patří barokní kostel sv. Máří Magdaleny, pozdně barokní morový sloup a rekreační středisko pod vrcholem Pohořelec, k němuž patří i lyžařský vlek.

Kontaktujte nás

Telefon:
Jméno a příjmění:
Zpráva:

Tipy na výlet - zobrazit všechny tipy na výlet

Rozhledna Klepý

Jaké to je koukat do krajiny ze „Střechy Evropy“? Moc pěkné, zvlášť když můžete vystoupat ještě o kousek výš – na dřevěnou rozhlednu, která zdejší krajině sluší. A s označením „Střecha Evropy“ si opravdu neděláme legraci – vždyť vrch Klepý je evropským rozvodím – střechou, ze které stéká voda do tří různých moří...

více
Mala Morava
Pohádkový kraj u pramenů Moravy
Telefon: 603 452 291    GPS: 50°4'28.117"N, 16°51'37.805"E