Králíky

Obec Králíky leží jen 6 kilometrů západně od Malé Moravy. První zmínka o nich se objevuje v roce 1367, ale Králíky nejspíš vznikly už na konci 13. století. Stejně jako dnes i tehdy městečko obklopovala čistá příroda a od jeho okrajových částí strmě stoupaly svahy pohoří Králický Sněžník.

Podle dobových pramenů se největšího rozkvětu Králíky dočkaly ve druhé polovině 16. století. Strategická poloha na pomezí Čech, Moravy a Polska Králíky předurčila k tomu, aby se staly obranným štítem před nájezdy Prusů. Ostatně obrannou funkci měly i těsně před druhou světovou válkou, kdy tady česká vláda nechala vybudovat mohutný systém opevnění proti výpadům Německa. I přesto ale byly Králíky na začátku války násilně přiřazené k německé říši.

Králíky – nedoceněný turistický cíl

Dnes jsou Králíky ležící v nadmořské výšce 560 metrů považované za bránu do pohoří Králický Sněžník a za nedoceněnou turistickou lokalitu. Ač je okolí městečka plné zajímavostí, stojí Králíky spíše na okraji turistického zájmu.

Což je velká škoda, protože Králíky jsou ideálním výchozím bodem pro cyklisty i pěší turisty a místem, kam se budou rádi vracet jak houbaři nebo vodáci, tak i ti, kteří rádi vyrážejí za historickými památkami. Králíky mohou být i startovní čarou výletu za pevnostmi z 2. světové války, které jsou v okolních lesích rozesety.

Daleko to není ani k pramenu řeky Moravy, do pohoří Hrubý Jeseník nebo k poutnímu místu Hora Matky Boží – to koneckonců leží těsně za hranicí města, které má dnes asi 5000 obyvatel, a vyráží k němu nejen věřící, ale i „běžní“ turisté.

Kontaktujte nás

Telefon:
Jméno a příjmění:
Zpráva:

Tipy na výlet - zobrazit všechny tipy na výlet

Hora Matky boží a Svaté schody

Jeden a půl kilometru od Králík na Hoře Matky boží stojí jedno z nejdůležitějších poutních míst v České republice. Ke stejnojmennému klášteru a souboru církevních památek vede prudká cesta více než 300 let starou lipovou alejí. Po náročném výšlapu si můžete odpočinout při prohlídce kostela z 18. století nebo jen tak shlížet na kraj pod vámi a kochat se krajinou na pomezí Hanušovické vrchoviny a Kladska. více

Mala Morava
Pohádkový kraj u pramenů Moravy
Telefon: 603 452 291    GPS: 50°4'28.117"N, 16°51'37.805"E