Hanušovice

Mezi obcemi bývalého šumperského okresu nenajdete mnoho těch, které by vznikly dříve než Hanušovice. Poprvé se o vesnici Hanušovice zmiňuje historie už v roce 1325, je ale víc než jisté, že Hanušovice existovaly už na konci 13. století.

I přes problémy v následujících dvou stoletích Hanušovice rostly a od 16. století byly už hlavním centrem celé oblasti. Doba jejich největší slávy pak přišla v polovině 19. století. V okolí se ve velkém začal pěstovat len, ve městě vznikly přádelny a mohli jste se téměř vsadit, že všechno, co bylo v té době vyrobeno ze lnu, vzniklo tady. Hanušovice byly největším výrobcem lněného plátna na Moravě.

Pivovar, gotická zřícenina – i to jsou Hanušovice

Od místní části Podlesí dělí Hanušovice jen 3,5 kilometru vzdušnou čarou, po silnici je to o kousek dál, to musíte urazit téměř deset kilometrů. Ale věnovat několik hodin návštěvě Hanušovic se určitě vyplatí. Nad městečkem uprostřed lesa stojí zřícenina Nový hrad, která už ani zdaleka nepřipomíná to, že byl Nový hrad ve 14. století největším z moravských hradů.

Hanušovice ale určitě potěší i milovníky piva. Pivovar Holba ve městě funguje od roku 1874 a dnes patří do desítky největších pivovarů v Česku, nabízí i možnost exkurzí. S ochutnávkami! Jediné, co musíte udělat, je se na ní předem telefonicky domluvit.

A pokud snad stihnete Hanušovice projít rychle a zbude vám čas, můžete vyrazit třeba do Šumperka. Ten je od Hanušovic jen 15 kilometrů po silnici na jih.

Kontaktujte nás

Telefon:
Jméno a příjmění:
Zpráva:

Tipy na výlet - zobrazit všechny tipy na výlet

Rozhledna Klepý

Jaké to je koukat do krajiny ze „Střechy Evropy“? Moc pěkné, zvlášť když můžete vystoupat ještě o kousek výš – na dřevěnou rozhlednu, která zdejší krajině sluší. A s označením „Střecha Evropy“ si opravdu neděláme legraci – vždyť vrch Klepý je evropským rozvodím – střechou, ze které stéká voda do tří různých moří...

více
Mala Morava
Pohádkový kraj u pramenů Moravy
Telefon: 603 452 291    GPS: 50°4'28.117"N, 16°51'37.805"E