Rychlebské hory

Dnes už jen o málokterém místě můžeme říci, že v něm lišky dávají dobrou noc. U Rychlebských hor je podobné přirovnání ale na místě. Rychlebské hory jsou totiž podle mnohých nejopuštěnějším a nejodlehlejším pohořím Česka. Komerční turistika tady nemá místo. Pokud sem vyrazíte na výlet, nebo delší túru, tak jste po většinu času v Rychlebských horách jen vy a klid okolní přírody.

Rychleby, jak se Rychlebským horám také někdy říká, leží severozápadně od města Javorník, které je zároveň i největším městem v oblasti. Pohoří leží v Javořickém výběžku mezi masivy Králického Sněžníku a Hrubého Jeseníku a i kvůli tomu je tu oblačno a vlhko více než v jiných částech tohoto koutu Česka. Masiv Rychlebských hor se pak táhne v délce asi 30 kilometrů.

Rychlebské hory

Rychlebské hory – tam, kde lišky dávají dobrou noc...

Nejvyšší vrcholem Rychlebských hor je Smrk s nadmořskou výškou 1126 metrů nad mořem. Jen o málo nižší pak jsou Travná hora a Polská hora. Mimochodem – v Rychlebských horách leží 17 vrcholů, které přesahují výšku tisíce metrů. Nicméně část z nich jsou jen vedlejší vrcholy.

Rychlebské hory nejsou na rozdíl od jiných pohoří chráněné jako celek. Neznamená to ale, že tu nenajdete žádné rezervace, nebo chráněná území. Jsou tu, ale co do rozlohy jsou menšího charakteru.

A stejně tak tu jsou i zajímavá místa, kam se určitě vyplatí podívat. Častým cílem turistů, kteří sem vyrazí, jsou chata Paprsek, lákají i Nýznerovské vodopády. Najdou se i tací, kteří absolvují túru po hřebeni Rychlebských hor. Ta má délku zhruba pětačtyřicet kilometrů, vyrazit na ni můžete buď z Ramzové, nebo z Bílé Vody a ti, co ji absolvovali, doporučují vymezit si na její projití dva dny a jednu noc strávit v přírodě. Prý je to velký zážitek, který člověku neruší žádné zvuky civilizace.

… a scházejí se disidenti

Rozhledna na Borůvkové hoře

Od roku 2006 pak na vrcholu Borůvkové hory stojí 24 metrů vysoká rozhledna. Z Bílé Vody je to sem asi devět kilometrů pochodu do kopce. Odměnou za námahu vám pak v letních měsících ale bude i obrovské množství borůvek, které na vrcholu hory roste. Název, který tato hora dostala, rozhodně odpovídá charakteru místa.

A možná se vám pak ani nebude chtít po schodech nahoru na vrchol rozhledny. To by ale byla chyba. Z jejího vrcholu je totiž vidět za dobrého počasí i Sněžka. Nehledě na to, že si prohlédnete i masiv Králického Sněžníku. Mimochodem – Borůvková hora pak hraje ještě jednu nezastupitelnou roli – a to v disidentském hnutí. Právě na jejím vrcholu se totiž v dobách hluboké totality scházeli čeští a polští disidenti, aby si vyměnili nové informace, pohovořili a povzbudili se navzájem.

Odlehlost a nedostupnost celých Rychlebských hor jim tak hrála do karet...

Kontaktujte nás

Telefon:
Jméno a příjmění:
Zpráva:

Tipy na výlet - zobrazit všechny tipy na výlet

Rozhledna Klepý

Jaké to je koukat do krajiny ze „Střechy Evropy“? Moc pěkné, zvlášť když můžete vystoupat ještě o kousek výš – na dřevěnou rozhlednu, která zdejší krajině sluší. A s označením „Střecha Evropy“ si opravdu neděláme legraci – vždyť vrch Klepý je evropským rozvodím – střechou, ze které stéká voda do tří různých moří...

více
Mala Morava
Pohádkový kraj u pramenů Moravy
Telefon: 603 452 291    GPS: 50°4'28.117"N, 16°51'37.805"E