Králický Sněžník

Výhled na masiv Králického Sněžníku

Střecha Evropy a hlavní evropské rozvodí – to jsou spojení, která se většině lidem vybaví v souvislosti s horským masivem Králický Sněžník. Chybou je si představovat jeden jediný vrchol – Králický Sněžník je totiž třetí nejvyšší pohoří Česka, ve kterém najdeme mimo jiné i 15 tisícovek.

Východní hranicí pohoří jsou Rychlebské hory, jih zase lemuje Hanušovická vrchovina – spolu s nimi tvoří Králický Sněžník mohutnou vrchovinu na pomezí Čech, Moravy a polského Kladska. Klima v této oblasti můžeme označit za drsné. Sněhová pokrývka se na nejvyšších vrcholcích drží i osm měsíců v roce a téměř půl roku teplota v pohoří Králický Sněžník nevystoupá nad nulu.

Drsné klima Králického Sněžníku

Nepříjemné podnebí ale Králický Sněžník kompenzuje krásou zdejší přírody. Ve zdejších lesích se můžete celkem lehce setkat s kamzíkem, liškou nebo jezevcem, plíce vám naplní čistý horský vzduch a oči si mohou odpočinout pohledem na záplavu zeleně ve zdravých lesích.

Králický Sněžník je i jméno nejvyššího vrcholu celého horského pásma. Za dobré viditelnosti je z dřevěné rozhledny na jeho vrcholu prý vidět jak nejvyšší hora Čech – Sněžka, tak nejvyšší hora Moravy – Praděd. Zapomenout nesmíme ani na kamennou sochu slůněte – bez něj by Králický Sněžník nebyl úplný. Fotka s ním bývá důkazem toho, že jste Králický Sněžník skutečně zdolali.

O unikátnosti lokality svědčí i to, že v roce 1990 tady nechal stát zřídit Národní přírodní rezervaci Králický Sněžník a funguje tu i Ptačí oblast Králický Sněžník, která zasahuje až do oblasti Hanušovické vrchoviny.

Na Kralický Sněžník k pramenu Moravy

Vydat se můžete i na túru k pramenu řeky Moravy, který je v nadmořské výšce 1380 metrů, nebo objevovat linii těžkého opevnění, která tu byla zbudována v roce 1938 s úkolem chránit státní hranici. Častým cílem výletů v oblasti Králického Sněžníku jsou i jeskyně Mléčný pramen nebo Patzelova jeskyně.

Chaty a chalupy nabízející ubytování turistům stojí jen při okrajích pohoří, vnitřní část je téměř neobydlená a může se tak snadno stát, že během celodenního putování nepotkáte ani živáčka. Výjimkou je jen naučná stezka s 15 zastaveními, která začíná v obci Dolní Morava a zavede vás až k pramenu Moravy.

A jak je to se slavným rozvodím, o kterém se učí už děti na základní škole? Těsně pod vrchem Klepý se stýkají hranice tří rozvodí, a tvoří tak hranici úmoří Černého, Severního a Baltského moře. Označení „střecha Evropy “ si tak Králický Sněžník opravdu zaslouží.

Kontaktujte nás

Telefon:
Jméno a příjmění:
Zpráva:

Tipy na výlet - zobrazit všechny tipy na výlet

Ski areál Kouty – nejlepší lyžovačka na Moravě

Ski areál kouty je nejnovější a zároveň i nejmodernější lyžařský areál na Moravě. Slavnostní otevření ski areálu proběhlo 18. prosince 2010 a byla to událost pro všechny milovníky lyží a snowboardu.

více
Mala Morava
Pohádkový kraj u pramenů Moravy
Telefon: 603 452 291    GPS: 50°4'28.117"N, 16°51'37.805"E