Hrubý Jeseník

Nejvyšší vrchol pohoří Hrubý Jeseník – Praděd

Pohoří Hrubý Jeseník, které je součástí vyššího geomorfologického celku Jeseníky, je ve starších mapách k nalezení i pod názvem Vysoký Jeseník. A je to tak i logické – průměrná nadmořská výška Hrubého Jeseníku se pohybuje nad hranicí osmi set metrů a celkem 56 vrcholů, které se v pohoří nachází, přesahuje magickou hranici 1000 metrů nadmořské výšky.

Symbolem pohoří Hrubý Jeseník je bezesporu jeho nejvyšší vrchol – Praděd – který se s nadmořskou výškou 1491 metrů řadí na páté místo mezi našimi horami. Pokud by se ale počítala absolutní výška, pak by v soutěži o nejvyšší bod v Česku vyhrály právě Jeseníky a Praděd. Na vrcholu Pradědu je totiž 162 metrů vysoký vysílač, a jeho vrchol tak ční 1653 metrů nad okolní krajinu.

Na lyže do pohoří Hrubý Jeseník

Hrubý Jeseník je mezi lyžaři zapsán jako místo, kde jsou ty nejlepší sněhové podmínky v české republice. Vleky se tu rozjíždějí už na začátku listopadu, a když jsou příznivé podmínky, tak sezóna v Jeseníkách končí až v polovině května. Na přelomu března a dubna, v době, kdy v nížinách naplno propuká jaro, jsou na svazích Pradědu ještě stále více než 2 metry sněhové peřiny a lyžaři ve známých střediscích Ovčárna nebo Červenohorské sedlo vykreslují do prašanu obloučky.

Pokud se chystáte na Praděd na výlet, pak vězte, že se tady moc neohřejete. Nejvyšší hora Jeseníků a vůbec celé Moravy se totiž pyšní průměrnou roční teplotou jeden stupeň Celsia. Možná i proto patří mezi nejoblíbenější místa pohoří Jeseníky chaty na Červenohorském sedle, chata na Šeráku nebo na Ovčárně – tady totiž mohou turisté načerpat další síly nad šálkem něčeho teplejšího a případně i ostřejšího.

Tipy na výlet v Hrubém Jeseníku

Život v Hrubém Jeseníku ale neupadá ani po roztátí poslední závěje. Krásné prostředí a dostatek ubytovacích kapacit ho řadí mezi oblíbené cíle turistů po celý rok. V létě tu, ať už na kole, nebo pěšky, turisté denně zdolávají desítky kilometrů a stále mají co poznávat. Vděčným cílem pro výlety je vrchol Pradědu, Petrovy kameny neblaze proslulé ve spojitosti s čarodějnickými procesy, stejně tak Ovčárna, Velké mechové jezírko, nebo města, která jsou občas označovaná jako brány do Jeseníků – Hanušovice, Šumperk a Jeseník.

Kontaktujte nás

Telefon:
Jméno a příjmění:
Zpráva:

Tipy na výlet - zobrazit všechny tipy na výlet

Ski areál Kouty – nejlepší lyžovačka na Moravě

Ski areál kouty je nejnovější a zároveň i nejmodernější lyžařský areál na Moravě. Slavnostní otevření ski areálu proběhlo 18. prosince 2010 a byla to událost pro všechny milovníky lyží a snowboardu.

více
Mala Morava
Pohádkový kraj u pramenů Moravy
Telefon: 603 452 291    GPS: 50°4'28.117"N, 16°51'37.805"E